Používaním našich stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na vašom počítači / zariadení. Nastavenia cookies môžete zmeniť v nastavení vášho prehliadača.
  Tienenie EM polí  Ochrana pred elektrosmogom  nbit - every bit is important 

Partnerské stránky


» Odporúčania
Ako sa chrániť pred žiarením, zníženie EM poľa (elektrosmogu)

 

NÍZKOFREKVENČNÉ ELEKTROMAGNETICKÉ POLE

- el. prípojku do rozvodnej skrine priviest v zemi (ideálne tienenym kablom)

- stáčané káble vyžarujú nižšie magnetické pole

- použiť kovovú rozvodnú skriňu (pre zredukovanie aj magnetickej zložky je vhodné vnútro obaliť fóliou MCL61)

- rozvodnú skriňu a výkonné spotrebiče umiestnit čo najďalej od spálne, detskej izby (aj káblové trasy k nim)

- výkonný menič pre fotovoltaiku umiestniť čo najďalej od spálne, detskej izby (generuje veľké NF magnetické pole), prípadne umiestniť do kovovej skrine obalenej fóliou MCL61 

- na el. rozvody pouziť tienené káble

- v spálni a detskej izbe nainštalovať čo najmenej zásuviek

- do rozvodnej skrini nainštalovat automatický dopytový spínač (vypne zásuvkový okruh keď nie je nič zapnuté)

lustre umiestniť čo najvyššie 

- 230V lampy pri posteli, gauči vypínať diaľkovo ovladanými zásuvkami 

- vačšie kovové konštrukcie ako regále, postele atd. uzemniť

- na nočnom stolíku pri hlave nepoužívať 230V nabíjačky, rádio, budík atd. 

- zvážiť priame elektrické podlahové kúrenie, ak ho už chcete použiť, elektrické pole sa dá jednoducho odtieniť napr. uzemnenou mriežkou (neukladať priamo na vykurovaciu fóliu). S magnetickým poľom je to horšie. Ak používate el. vykurovací kábel zaliaty do betónu, je vhodnejší dvojžilový kábel s vonkajším a vnútorným vodičom. Ďaľšia možnosť ako znížiť elektrosmog je, zabezpečiť si elektrický vykurovací systém napájaný jednosmerným prúdom (DC). Napríklad DC infra fólie, DC vykurovacie vodiče.

 

RÁDIOVÉ, MIKROVLNNÉ, VYŠŠIEFREKVENČNÉ ELEKTROMAGNETICKÉ ŽIARENIE

- nepoužívať mikrovlnku (aj pri značkových sme v 2-3 metrovej vzdialenosti namerali extrémne hodnoty hustoty elektromagnetického žiarenia.)

- wifi vymeniť za kábel, ak ju už musíte mať, tak pri nepoužívaní WiFi router vypínať napr. diaľkovo ovládanými zásuvkami

- mobil používať rozumne, ak máte dlhé hovory, použiť externé sluchádko a dostať mobil čo najdalej od hlavy. Obmedziť nosenie mobilu vo vrecku pri ulzlinách, slabinách a pohlavných orgánoch.

- ak sú v blízkosti výkonné vysielače (mobil, dvbt, wifi, radar, atd. ) použiť minimálne v spálni a detskej izbe tieniaci náter a na okná elektrosmog tieniace záclony

- ak už používate bezdrôtové video pestúnky, umiestniť ich čo najďalej od postielky, alebo prekryť postielku elektrosmog-tieniacim baldachýnom

- v spálni a detskej izbe neinštalovať bezdrôtové senzory

- vypnúť wifi pripojenie klimatizácií ak ich neovládate cez internet

- nevkladať si do ucha bezdrôtové slúchadlá, najmä tínedžeri

znizenie ucinkov elektrosmogu 

elektrosmogelektrosmog a zdraviemeranie elektrosmoguzdravá spálňalegislatíva

Príklady nesprávneho použitia ochrany tienením a uzemňovaním pred elektromagnetickými poliami, ktorými si môžete skôr uškodiť.

1) Ak si napríklad z obavy pred 5G odtienite celú miestnosť a potom do nej umiestnite WiFi router, hernú konzolu, alebo ďalšie bezdrôtové zariadenia.
Tak ako EM žiarenie do odtienenej miestnosti ťažko preniká, tak aj ťažko z nej uniká a prevažne sa v nej odráža, ako svetlo zrkadlovej sále. Navyše žiarenie zo zdrojov v miestnosti má väčšinou väčšiu intenzitu ako žiarenie zo vzdialených vysielačov. Tieneniu má predchádzať meranie a treba ho správne navrhnúť.

2) V prípade, že si kúpite čiapku, šiltovku ktorá chráni pred elektrosmogom a súčasne s ňou používate Bluetooth slúchadlá, hernú konzolu, mobil, tablet alebo ďalšie bezdrôtové zariadenia, ktoré sú pod úrovňou hlavy.
EM žiarenie zo zdrojov pod úrovňou šiltovky sa od nej odrazí späť do hlavy, navyše sa môže koncentrovať na jednom mieste, ako signál od paraboly satelitu. Ochranná čiapka voči elektrosmogu je fajn, pokiaľ intenzita EM žiarenia zhora je väčšia ako zdola. Netreba ju nosiť ani pod vedením vysokého napätia a v blízkosti výkonných elektrických spotrebičoch. Na elektricky vodivých textíliách sa v nízkofrekvenčnom elektromagnetickom poli indukuje napätie.

3) Mnoho ľudí využíva trend uzemňovania priamo teľa, oblečením, prikrývkami, posteľnou bielizňou, atď., či už kvôli elektrostatickému, alebo striedavému elektromagnetickému poľu/žiareniu. Hlavne treba byť opatrný s neuváženým uzemňovaním sa o uzemňovací kolík elektrickej zásuvky.
Zásuvka musí byť chránená prúdovým chráničom. Na kolíku sa môže nachádzať “špinavá elektrina“ (parazitné napätia, blúdivé prúdy), ktorú treba odfiltrovať. Pre uzemňovanie by mala byť zvlášť vyvedená FEB uzemňovacia svorkovnica. Uzemneniu by tiež malo predchádzať meranie.

OGY0NmQ